Nie ruszaj gówna – nie będzie śmierdziało i tak psu na budę by się to zdało 2
Nie ruszaj gówna – nie będzie śmierdziało i tak psu na budę by się to zdało

Macie problem z hejterami? Ja też miałem, mam i mieć będę. Jednak noszę w sercu zdanie, które jest tytulem dzisiejszego wpisu. Tę cudowną, słowną receptę podarował mi mój Ojciec, gdy miałem kilkanaście lat i będę mu za to wdzięczny do końca mych dni. Zdaję sobie sprawę, że za ten tekst grono świętych inkwizycjonistów spali mnie na stosie, ale jakoś mnie ten ogień mało piecze. Wiecie dlaczego? Co jakiś czas dostaję od Was pytania i prośby o porady w różnych sprawach. Jedną z częściej pojawiających się kwestii jest problem radzenia sobie z krytykantami. I wcale się nie dziwię, bo to problem tak głęboki, jak bezdenna otchłań. Niekończąca się opowieść. Znacie to? Gdy tylko próbujecie cokolwiek zrobić, gdy tylko macie jakieś plany, pojawiają się ONI i z siłą wodospadu klarują Wam, jak bardzo się mylicie w swych założeniach.

Kiedyś napisałem pewien post, w którym opowiadałem, w jaki sposób pozyskać darmowe ołówki i na tym zarobić i porównałem możliwości dwóch wielkich firm, dzięki którym owe ołówki zdobyłem. Post o tytule: Starcie Gigantów wywołał w internecie pewien szum. Co tam szum. Zostałem okrzyknięty złodziejem, niemoralnym naciągaczem, bezczelnym chamem. W skrócie, chodziło o to, że będąc w jednym ze znanych marketów budowlanych - wychodząc zabrałem ze sobą kilka ołówków, które owy market wystawia dla klientów, aby mogli zrobić notatki, spisać wymiary i takie tam. Pęczek innych ołówków, innej marki budowlanej, dostałem kilka dni później w przesyłce od znajomej. Zrobiłem tymi ołówkami portrety i opowiedziałem, jak można zarobić wykonując prace na zamówienie właśnie takimi ołówkami.

Zacytuję Wam kilka wpisów o mnie oraz wiadomości, jakie otrzymałem, abyście wiedzieli, o co mi chodzi i gdy kolejny raz ktoś Was skrytykuje, przypomnijcie sobie, co mówili o mnie a od razu będzie Wam lżej:

„Jak możesz nawoływać do kradzieży? Powinieneś siedzieć i rysować na ścianie w celi”

„Przeczytałam wpis i według mnie jest to opis, jak ukraść narzędzia pracy, a później jeszcze nimi handlować w zamian za kolejne narzędzia. Ołówki są darmowe, ale nie oznacza to, iż należy brać je garściami. To smutne, że kiedy Polakom poda się palec, od razu zabierają rękę. Cukierki na stanowiskach bankowych, próbki, czy takie ołówki- to miły gest firmy w stronę klienta. Nadużywanie tego gestu jest zwykłym prostactwem. (…) tekst nie jest napisany jednoznacznie. Co za tym idzie- można rozumieć go na więcej, niż jeden sposób. Skoro nie zamieszczasz w tekście żadnej przesłanki, iż taki proceder to zwykła kradzież, co więcej- zaopatrujesz artykuł zdjęciami tych przedmiotów, mam prawo uważać, iż jest to zwyczajnie ohydna pazerność.”

„Idź, ukradnij coś jeszcze. Może coś droższego? Będzie głupszy tekst”

„To zwykła bezczelność. Wiesz, ile osób będzie teraz kradło ołówki ze sklepów?”

Tak na marginesie… Naprawdę chciałbym mieć taką siłę przebicia i zasięg, by po moim poście zostały skradzione ołówki ze wszystkich marketów budowlanych. A tak na poważnie. Niektórzy wówczas nie załapali, że tekst był mocno ironiczny. Próby wytłumaczenia, czym jest ironia, spełzły na niczym. Gdyby ktoś jeszcze nie wiedział:

„Ironia (grec. εἰρωνεία eironeía, dosłownie „przestawienie, pozorowanie“) – sposób wypowiadania się, oparty na zamierzonej niezgodności, najczęściej przeciwieństwie, dwóch poziomów wypowiedzi: dosłownego i ukrytego, np. w zdaniu Jaka piękna pogoda wypowiedzianym w trakcie ulewy. W klasycznej retoryce ironia stanowi jeden z tropów, jest zaliczana także do podstawowych kategorii w estetyce.” – Wikipedia

Mam nieodparte wrażenie, a nawet pewność, że niektórym na okładce bajki o Pinokiu trzeba pisać wielkimi literami: HISTORIA WYSSANA Z PALCA, bo inaczej zaczną rozmawiać z drewnianymi pajacami, lub sami się nimi staną. I teraz uwaga dla wszystkich, którzy tu zaglądają i będą zaglądać – na moim blogu bardzo często będzie gościć ironia – inteligentni zrozumieją a tych, którzy nie pojmują wypraszam serdecznie, bo i milion tłumaczeń Wam nie pomoże. Wyjdźcie sobie. Tacy jak Wy, czytając w pierwszych słowach Biblii, że Bóg stworzył świat w 6 dni – idą na wzgórza i głoszą, czego nie pojmują. A potem mordują wszystkie wilki w zemście za Czerwonego Kapturka. Jeszcze tu jesteście? Do widzenia.

I tu dochodzimy do sedna. Mam znajomych, którzy rezygnowali z wielu rzeczy: pokazywania swoich prac, zakładania działalności, podróżowania, nauki tańca, czy języka chińskiego, bo zawsze słyszeli, jak głupi jest to pomysł, jak źle to robią. Przyjaciele, rodzice, żona, mąż – na 100% zawsze się ktoś znajdzie. Jednak, nigdzie nie jest tak źle pod tym względem jak na forach internetowych i na fejsbuku. To ostatnie miejsce jest wyjątkowe pod tym względem. Zuckerberg przyzwyczaił nas do przycisku „skomentuj”. Wszyscy go używamy, ale niektórym coś się pomieszało. Spodobało im się to na tyle, że sądzą, iż ich życiowym powołaniem jest komentowanie wszystkiego jak leci. Mało tego. Samo komentowanie stało się nudne. Bawi ich wyrażanie opinii sprzecznych i krytyka z zasady. Tak bez żadnego logicznego powodu. Bez zrozumienia tego, co oglądają czy czytają. Nie wiem skąd biorą się tacy ludzie, ale osobiście nazywam ich „błędem statystycznym”. Skrzynka handmade krzywo pomalowana, portret rozcierany a nie kreskowany, kolor zielony jest zbyt zielony.

Nie tak dawno, na jednej z grup artystycznych, zawrzało po tym, jak pewien artysta wrzucił tam swój obraz. W części kompozycji użył czystej zieleni prosto z tubki. Biedakowi oberwało się od znawców, którzy w długiej liście komentarzy udowadniali mu, że tak się nie robi. Przypomniała mi się wówczas afera, która rok temu wynikła, gdy na takiej grupie ośmieliłem siebie porównać do wielkich artystów z przeszłości, którzy, jak sądzę, identycznie jak ja: jedli, pili, spali i puszczali bąki. Kolejka się ustawiała, by mi wygarnąć, jakim jestem próżnym i pysznym degeneratem ludzkiej rasy. Wówczas admini wkroczyli i kilka osób wyleciało z grupy.

Krytykanci. Jak z nimi wygrać? Otóż nie da się. I nawet nie próbujcie. Oni w głupocie mają większe doświadczenie. Osobiście, jeśli mam trochę czasu i dobry dzień, wymieniam z nimi dwa komentarze, aby sprawdzić, czy dana osoba faktycznie chce podyskutować, czy też po prostu wylać na mnie swoją niechęć do logicznego myślenia. Jeśli to drugie to cześć pieśni. Idę na kanapkę z majonezem. I Wam radzę to samo. Najgorsze, co możecie zrobić to przejmować się. Nie! Najgorsze to myśleć, że może oni mają rację. Sekundy z własnego czasu nie poświęcajcie na takie rozważania. Wiecie dlaczego? Bo to Wy decydujecie o Waszym życiu. Nie mama, nie żona, nie Wiesio z Poczty, nie gosienka330 z komentarza. Wy decydujecie o swoim życiu! O swoich marzeniach! O tym, gdzie będziecie za 5 lat! Dlaczego miałoby Wam zależeć na opinii kogoś, kogo nawet nie znacie? Kogoś, kto nie zna Was? Kto buduje opinie o Waszym życiu na podstawie jednego zdjęcia czy zdania wyrwanego z kontekstu? Dlaczego w ogóle zastanawiacie się nad oceną ludzi, którzy z tym, co robicie mają tyle wspólnego, co ja z łyżwiarstwem figurowym? Gdzie dziś byłby świat, gdyby Steve Jobs przejął się, że zbyt dużo czasu poświęca jakimś głupim komputerom zamiast iść do normalnej pracy? Gdzie byłby Kościół, gdyby Karol Wojtyła uwierzył, że ksiądz z socjalistycznego kraju nie może być Papieżem? A gdyby Ford dał się przekonać, że przyszłością motoryzacji są kotły parowe? Jak skończyłaby Królewna Śnieżka, gdyby uwierzyła, że jest brzydka? Czy wiecie, że Sylvester Stallone tysiąc razy usłyszał, że jest zbyt głupi i paskudny by być aktorem?

Macie cel, macie plan, macie jedno życie, by go zrealizować. I nikt inny za Was tego nie zrobi. Nikt nie nakarmi za Was dziecka, nie opłaci rachunków, nie pojedzie do Dubaju. Następnym razem, gdy usłyszycie krytykę na swojej stronie, blogu, fanpejdżu niech Wam nawet ręka nie drgnie przed usunięciem, zablokowaniem, skreśleniem z życia takiej osoby. Nie dajcie się zwieźć, że to konstruktywna krytyka. Krytyka to krytyka. Zło to zło. Nie mniejsze, nie większe. Jeśli na swoich skrzynkach używasz przecierki, bo wszystkie Twoje prace powstają w ten sposób – nie daj sobie wmówić, że jesteś niedokładana. Jeśli rozcierasz ołówek, rysując portret – nie słuchaj, że tak nie wolno. Jeśli posadziłeś tysiąc drzewek w tym roku – nie daj sobie wmówić, że jesteś potworem, bo masz żywą choinkę w Święta. A ja, pozwólcie, nie pozwolę nazywać się złodziejem i bezdusznym, pazernym prostakiem ludziom, którzy nie poświęcili ani chwili, by poznać choć trochę mnie i moje poglądy, i wiedzieć kiedy piszę poważnie, a kiedy puszczam oko. Słuchajcie rad, ale krytyki nigdy. Prowadzicie blog, sklep, firmę, taksówkę czy niemoralne życie? Róbcie to po swojemu. Droga większości prowadzi do przeciętności.

Nie wiecie, jak zareagować na hejterskie słowa? Przeczytajcie raz jeszcze tytuł tego wpisu.

Komentarze do wpisu (2)

16 kwietnia 2019

Dobrze napisane ;) ktoregos dnia trafiłam na ciekawe prawa Murphy'ego w zwiazku z zainteresowaniem poza rysunkiem - psychologia. Jakiez bylo moje zdziwienie, kiedy tak latwo zderzyc sie z rzeczywistoscia. Cytat ten bowiem dokladnie poniekad okresla takie osoby, ktore karmia sie ciagla krytyka-chociaz i nie koniecznie. Ale cos w tym jest : Stopień głupoty lidKiego postępowania jest wprost proporcjonalny do liczby przyglądających mu się osób." Dziekuje za pozytywna lekture ;) Pozdrawiam cieplo i zycze pieknego dnia.

31 lipca 2019

Są tacy którzy nas kochają, ale znajdzie się mnóstwo osób, którzy nas skrytykują. Ale nie ma co się zamartwiać tym bo robiąc to, nie dojdziemy w życiu do niczego. Piękne słowa, naprawdę uczące jak radzić sobie z krytyką. Pozdrawiam i życzę wszystkim, którzy tu wchodzą żeby nie przejmowali się krytyką. Wkońcu z krytyki niejaki Gracjan Roztocki cały czas się rozwija. Pisze piosenki śpiewa i maluje. I wszystkim śpiewa ,, zrobię sobie kupe z rana"

Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl