Wieliczko kłamie!!! 0
Wieliczko kłamie!!!

W jednej z pierwszych notek  na tym blogu pisałem o tym, czy na rysowaniu da się zarobić oraz ile może wyciągnąć rysownik na poszczególnych etapach swojej działalności.  Ten wpis znajdziecie pod tym linkiem: CZY NA RYSOWANIU DA SIĘ ZAROBIĆ?

Jeśli interesuje Was temat zarabiania - koniecznie tam zajrzyjcie.

Ale czy Ty, biorąc ołówek do ręki, tyle zarobisz?

Otóż nie.

Tak naprawdę cały tamten wpis możesz włożyć w buty, jeśli potrzebujesz kilku centymetrów więcej. Lub w spodnie. Jak kto woli. Prawda jest taka, że nikt nigdy i nigdzie nie powie Ci ile możesz wyciągnąć z rysowania, strugania kołków, szydełkowania, czy produkcji stroików z liści i ptasich piór.
Możesz pytać znajomych ile zarabiają, możesz poczytać taki durny blog jak mój, ale prawda jest taka, że każdy powie Ci co najwyżej ile on zarabia lub zarobił gdy był na Twoim poziomie.
Możesz nawet ściągnąć sobie oficjalny cennik ze strony ZPAP. Tak, istnieje taki cennik, którym powinni sugerować się artyści. Ale co Ci po nim, gdy nie będzie zamówień?

– To skąd mam wiedzieć czy mi się to opłaci? – zapytasz.

Jeśli naprawdę się nad tym zastanawiasz to szczerze i z przekonaniem powiem, że wcale Ci się nie opłaci. Skąd, więc, podane przeze mnie kwoty w rym wpisie: Czy na rysowaniu można zarobić?
To liczby, które ja osiągałem w kolejnych etapach mojej pracy i które każdy, średnio uzdolniony artysta, może bez problemu wypracować sam. Jednakże, pisząc „bez problemu” mam na myśli: „nie wymyślając na siłę problemów”. Jednakże, jeśli się pomyśli chwilę rozsądnie i wyciągnie w miarę mądre wnioski to okaże się, że każda inna liczba również jest prawdopodobna. Zarówno w dół jak i w górę. Można nie zarobić nic, co mi się nigdy nie zdarzyło (najgorszy mój wynik w historii pracy na własną rękę to 900 zł/mc) jak i można zarobić 100 tysięcy, co też jeszcze mi się nie zdarzyło, ale się zdarzy. Kwestia czasu.
Ale!
Własna działalność to nie jest ciepły i wygodny etat, na którym dostaniesz listę zadań na dziś, to nie umowa o dzieło, w której wiesz za ile pracujesz i kiedy odbierzesz wynagrodzenie.
Jeśli nastawiasz się, że gdy rzucisz pracę, zaczniesz rysować jak ja, lub otworzysz sklep, zakład fryzjerski bądź też cyrk z latającymi mrówkami, nawet poświęcisz 10 godzin dziennie by pracować na swoje cudowne, wolne życie to za jakiś czas może się okazać, że skończysz w gorszej sytuacji niż zacząłeś, z długami, bez przyjaciół i bez ciekawej historii zawodowej, którą można by wpisać w CV szukając nowej pracy. Tak. Ja właśnie tak skończyłem.


Powiem Ci coś jeszcze. Może o tym już wiesz, bo statystki są modne, ale może nie dowierzasz. Własną działalność może rozpocząć każdy, nikt tego nikomu nie zabroni. To konstytucyjne prawo. Każdy, zatem, ma możliwość zostać szlowiekiem sukcesu. Każdy. A wiesz jakie masz szanse na powodzenie? Nijakie. 80% nowopowstających firm w Polsce upada w przeciągu dwóch lat istnienia. Niezbyt ciekawie, prawda? No to dla pocieszenia powiem, że 80% z tych, co przetrwa, upada przed upływem 5 roku działalności.
Nadal chcesz rozpocząć własną działalność? No to, z gruntu rzeczy, masz przerąbane. Jesteś, statystycznie, na straconej pozycji. Jak ja w kuchni.

W takim razie, dlaczego Wieliczko się nacapierzył, by tę dzielność tak wychwalać, zachęcać do niej, pisać jaka to jest cudowna?

Bo taka jest.

Bo każdy może to zrobić ale tylko wyjątkowi to zrobią.

A Wieliczko nie chce być jak wszyscy. Chce być wśród nielicznych.

A Ty?

Komentarze do wpisu (0)

Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl